A Moviemakers Malady

37-letni nie palący mężczyzna, który pracował jako koordynator efektów specjalnych w przemyśle filmowym, został skierowany do kliniki alergologicznej w mojej instytucji z powodu przewlekłego kaszlu i alergicznego nieżytu nosa. Przez 11 tygodni kaszlał podczas pracy nad filmem, podczas którego wdychał sztuczny śnieg (złożony z włókien polietylenowych) w ciągu 2 dni. Nie miał późniejszej ekspozycji. Początkowo kaszel był nieproduktywny, ale w ciągu ostatnich trzech tygodni zaczął produkować żółtawą flegmę. Kaszel wydawał się być wycentrowany w klatce piersiowej, nie towarzyszył mu świszczący oddech, zakłócał mu sen i występował kilka razy na godzinę. W ciągu ostatnich czterech tygodni rozwinęła się kropla do nosa. Tydzień wcześniej przeszedł operację plastyki nosa i turbinektomii laserowej, które były pomocne w leczeniu objawów ze strony nosa. Poprzednie zdjęcia RTG klatki piersiowej i zatok były normalne. Wyniki badania klatki piersiowej zawsze były normalne, podobnie jak wyniki badań spirometrycznych. Poprzednie próby leczenia prednizonem, albuterolem (inhalatorem), triamcynolonem (inhalatorem), beklometazonem (aerozol do nosa), feksofenadyną, fenylopropanoloaminą, guaifenezyną, narkotycznymi i nienarotycznymi środkami tłumiącymi kaszel oraz kilkoma antybiotykami okazały się pomocne.
Pacjent został skierowany na bronchoskopię, która ujawniła białawe płytki przy wejściu do linguli, prawego środkowego płata i prawego dolnego płata. Wykonano biopsje szczotki i popłuczyny i znaleziono włókna polietylenowe typu tworzącego sztuczny śnieg. Kaszel zaczął ustępować kilka dni po praniu oskrzelowym.
Systematyczne podejście do diagnozowania przewlekłego kaszlu jest przydatne 1, ale nadal opiera się na odpowiednich reakcjach na wskazówki w historii pacjenta. Na koniec przypomniano wszystkim w branży filmowej: nie wdychaj śniegu .
Michael A. Sue, MD
Południowa Kalifornia Permanente Medical Group, Panorama City, CA 91402
2 Referencje1. Poe RH, Israel RH. Przewlekły kaszel: strategia leczenia i terapii. J Respir Dis 1997; 18: 629-641
Google Scholar
2. Kercsmar CM. Przewlekły kaszel u dzieci: systematyczne podejście. J Respir Dis 1996; 17: 424-434
Google Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[więcej w: ambrisentan, bisoprolol, Choroba Perthesa ]
[podobne: napięciowe bóle głowy, napięciowy ból głowy, narośl na skórze ]