Blood: Epicka historia medycyny i handlu ad

Wybitny hematolog uspokoił społeczność chorych na hemofilię, ogłaszając: Moja pozycja jest normalna. . . . Nie ma dowodów na to, że leczenie jako takie jest przyczyną AIDS. Polityką Cutter Laboratories było oczyszczenie rurociągu z nieekranowanych zapasów poprzez normalną sprzedaż bez oddzielania osocza przesiewanego pod kątem HIV od nieekranowanych partii. Tymczasem w Kokomo, w stanie Indiana, Ryanowi Whiteowi, 14-letniemu chłopcu z hemofilią zakażonym wirusem HIV, odmówiono przyjęcia do szkoły, podobnie jak trzech braci zakażonych HIV z hemofilią na Florydzie. Te tragedie i kolejne tysiące (w Japonii, 1800 osób z hemofilią zostało zainfekowanych w ciągu zaledwie dwóch lat), są sercem Krwi, książki, która nauczy czytelników nie tylko o transfuzji, ale także o ludzkim szaleństwie. Starr rozpoczyna swoją książkę od opowiedzenia wczesnej historii transfuzji: próby transfuzji krwi zwierzęcej; wymagane są transfuzje ręka-ramię, ponieważ nie było znanego sposobu zapobiegania gromadzeniu się krwi w procesie krzepnięcia; odkrycie właściwości antykoagulujących cytrynianu sodu przez Lewisohn; organizacja banków krwi, pobudzona wojną – najpierw Wielka Wojna, potem II Wojna Światowa; ratujące życie zastosowanie plazmy w szoku; i frakcjonowanie osocza na albuminy i inne składniki przez Cohna i jego współpracowników. Historie tych niezwykłych wydarzeń są warte przeczytania, jeśli nie z innego powodu niż skłonność, wszyscy musimy zaakceptować cuda medyczne bez wiedzy o tym, jak się rozwinęli, kto był za nie odpowiedzialny, i jak zostali wpleceni w tkankę nowoczesnej medycyny ćwiczyć. Bez transfuzji medycyna i chirurgia, jak wiemy, nie istnieją.
Głównym tematem Starra jest krew jako towarem, stąd jego podtytuł książki Epicka historia medycyny i handlu . Nie ma wiele do powiedzenia na temat innych aspektów medycyny transfuzji. Starr nie wyjaśnia w wystarczającym stopniu, dlaczego krew zwierzęca nie nadaje się do transfuzji do ludzi. Przeszukuje niezwykle interesującą historię odkrycia grup krwi (doskonałym źródłem jest gatunek i specyfika: interpretacja historii immunologii, Pauline MH Mazumdar, New York: Cambridge University Press, 1995), i jak mało robi powiedzieć o immunohematologii jest wadliwy. Levine a i Weinera nie można przypisać wykazaniu, że wstrzyknięcie przeciwciał Rh Rh-ujemnej kobiecie zaraz po urodzeniu jej pierwszego dziecka Rh dodatnio zapobiega erytroblastozie płodu w kolejnych ciążach i nie wspomina się o ogromnym wkładzie Coombsa. Ale są to tylko pytania, zwłaszcza, że immunologiczne i genetyczne aspekty transfuzji krwi są tylko bumelkami w książce Starra.
Główna historia Starr mówi i mówi dobrze, że rozwój krwi i osocza jest towarowy: międzynarodowy handel plazmą od płatnych dawców, czy to z Haight-Ashbury w San Francisco, Port-au-Prince na Haiti (gdzie jeden z właściciele Hemo Caribbean byli ministrem spraw wewnętrznych i obrony narodowej), Lesotho w południowej Afryce lub Managua, stolica Nikaragui, gdzie nikaraguański dyktator, Anastasio Somoza, współpracował w niesławnej operacji plazmaferezy. Według Starra, zabójstwo Pedro Joaquína Chamorro Cardenala, redaktora La Prensy, za nieustanne ujawnianie brudnej firmy plazmatycznej w Managui było początkiem końca reżimu Somoza. Nie ma wątpliwości, że takie marne operacje promowały rozprzestrzenianie się na całym świecie wirusów HIV i wirusów zapalenia wątroby typu B i C. Godnym uwagi przykładem jest Edwin O. Reischauer, amerykański ambasador w Japonii w latach sześćdziesiątych. Po zamachu na życie zabójca, Reischauer przeszedł operację i otrzymał zakupioną krew. Kilka tygodni później wszystkie objawy zapalenia wątroby rozwinęły się w ambasadorze. Umęczony Japończyk, który szanował Reischauera, zakazał sprzedaży pełnej krwi, ale, co dziwne, nie był plazmą.
Kiedy wreszcie okazało się, że komercyjni dostawcy frakcji plazmy i osocza mogą zostać pozwani, rozpoczęła się lawina sporów sądowych. Ale tak wielu lekarzy, którzy opiekowali się pacjentami z hemofilią, miało ustalenia finansowe z dostawcami, że trudno było znaleźć biegłych świadków dla powodów. Jak to ujął Starr, ci lekarze zeznawali na rzecz firm farmaceutycznych i własnych pacjentów .
Starr opowiada fascynującą historię. Krew to historia ludzkiej słabości i odwagi, książki, z której każdy czytelnik może się nauczyć. Jest wysoce zalecane.
Robert S. Schwartz, MD

[patrz też: citalopram, ambrisentan, teosyal ]
[przypisy: niewydolność żylna, niskorosłość, olx chrzanów ]