Blood: Epicka historia medycyny i handlu

9 lutego 1999 r. Laurent Fabius, były premier Francji; Georgina Dufoix, minister ds. Społecznych za czasów Fabiusza; a jej podwładny, Edmond Hervé, stanął przed trybunałem w Trybunale Sprawiedliwości Rzeczypospolitej, gdzie zostali oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci i zaniedbanie. Ci byli wyżsi urzędnicy francuskiego rządu zostali oskarżeni o opóźnienie wprowadzenia prostego testu, dostępnego od amerykańskiej firmy, który umożliwił bankom krwi wykrycie zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności (HIV) u dawców krwi. Opóźnienie, jak twierdzą prokuratorzy, miało dać francuskim naukowcom czas na doskonalenie własnego testu na HIV, który mógłby następnie konkurować z amerykańskim testem. Dufoix i Hervé zostali również oskarżeni o dopuszczenie klinicznego zastosowania nieogrzewanej plazmy, mimo że wiedzieli, że proces odkryty przez jednego z ich własnych rodaków – pasteryzacja – zniszczył HIV. Co ciekawe, przed jej rozprawą Dufoix dokonała dziwacznego wyznania, że jest winna, ale nie ponosi odpowiedzialności . To nie była pierwsza taka próba we Francji. W 1992 r. Czterech wysokiej rangi urzędników francuskiego systemu transfuzji zostało skazanych za podobne zarzuty na sali sądowej, dzwoniąc okrzykami zabójców! Skierowanymi do oskarżonych, z których trzech otrzymało wyroki więzienia. Zgodnie z ostatnim artykułem w The New York Times (10 lutego 1999, s. A11) około 4400 osób we Francji było zarażonych wirusem HIV w wyniku przetoczenia zakażonej krwi w latach 80., a około 1800 z nich zmarło . Wezwany jako świadek przed trybunałem, Agn.s Cochin, matka chłopca, który zmarł po otrzymaniu zakażonej krwi, ze złością zapytał oskarżonych: Nie masz wstydu, sirowie, madame.
Wstyd za opóźnianie wdrażania prostych środków, które mogłyby zapobiec tysiącom zakażeń wirusem HIV i zgonom z powodu AIDS, będzie nawiedzał nie tylko francuskich biurokratów, ale także wiele innych. W swojej znakomitej książce Krew, Douglas Starr opowiada o podobnych opóźnieniach w praktycznie wszystkich uprzemysłowionych krajach. Od Japonii po Szwajcarię transfuzje krwi przenoszą HIV na tysiące osób z powodu niekompetencji, chciwości, przekupstwa, odmowy i konfliktu interesów. W Japonii Green Cross, firma zajmująca się plazmą i plazmą, sprzedawała potajemnie nieogrzewaną plazmę dopiero w 1987 roku, a jak zauważa Starr: W Szwajcarii panuje niezrównany samozadowolenie . W Wielkiej Brytanii dyrektor National Haemophilia Społeczeństwo zadrwiło, cokolwiek wydarzyło się w Ameryce, nie wydarzy się tutaj. Przecież nie mamy łaźni dla gejów. Tutaj, w Ameryce, te same grzechy śmiertelne zawierały wiedzę, która mogła uczynić transfuzje bezpiecznymi, podczas gdy ignorancja wyzwalała strach. William F. Buckley, prawicowy komentator, zaproponował nie tylko powszechne testowanie na HIV, ale także tatuowanie wszystkich osób z pozytywnymi testami. Inni z perswazji Buckleya domagali się kary więzienia dla zarażonych.
Według Starra, kiedy stało się jasne, że leczenie hemofilii plazmą wiąże się z ryzykiem przeniesienia wirusa HIV, Hyland, oddział Baxter Laboratories, zaczął wyrzucać wiele koncentratów czynnika VIII, które uważano za niebezpieczne, ale National Hemophilia Foundation zminimalizował problem i nadal nalegał na liberalne stosowanie koncentratów czynnika VIII do leczenia hemofilii
[hasła pokrewne: bimatoprost, Choroba Perthesa, agaricus ]
[patrz też: olx ryki, nerwica serca objawy, niewydolność nerek objawy ]